Miała być krótka wizyta "na herbatkę", odbyło się przyjęcie z obiadem i poniższym deserem. Największą przyjemnością jest gotować dla znajomych wegan. Zawsze docenią, bardzo im smakuje, ucieszą serce miłymi podziękowaniami i słowami uznania. To było niesamowicie przyjemne popołudnie w towarzystwie najlepszych przyjaciół i pysznego jedzenia. Będę Wam częściej przyrządzać to ciasto, obiecuję! :-)
Tarta pełna smaków... Znalazły się w niej pełne zdrowia orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik, suszone owoce. Bazą kremu były odkwaszająca organizm kasza jaglana i delikatne w smaku, pełne zdrowotnych właściwości mleko kokosowe. Wszystko polane wykwintną czekoladą z karobu, surowego kakao, oleju kokosowego i tahini oraz udekorowane, a raczej - smakowo dopełnione - kawałkami banana, fistaszkami i pokruszonymi ziarnami kakaowca. Nie rezygnujcie z tych trzech ostatnich składników. Miękki, słodki banan świetnie współgra z chrupiącymi kawałkami ziaren kakaowca i orzeszkami.
Takie domowe ciacha jem bez wyrzeczeń, bowiem są pełne zdrowych składników. Niewiele się przy nich napracuję, a zaserwuję sobie, swojej rodzinie i znajomym rozkoszny deser. Wam też to polecam! Wypróbujcie poniższy przepis. Ciasto jest naprawdę wyśmienite.
Składniki na formę o średnicy 31cm:
Spód:
1 szklanka orzechów włoskich,
1 szklanka migdałów,
0,5 szklanki płatków kokosowych,
0,5 szklanki bezglutenowych płatków owsianych,
0,5 szklanki bezglutenowych płatków owsianych,
0,25 szklanki sezamu,
0,25 szklanki słonecznika łuskanego,
0,25 szklanki słonecznika łuskanego,
20 sztuk suszonych daktyli,
5 sztuk suszonych fig,
1 łyżeczka oleju kokosowego RAW,
1 łyżeczka mielonej wanilii.
Masa jaglano - kokosowa:
3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (1,5 szklanki suchej)*,
1 puszka mleka kokosowego,
6 łyżek oleju kokosowego,
6 łyżek syropu daktylowego lub klonowego (więcej/mniej - w zależności od upodobań),
1 łyżeczka mielonej wanilii.
Polewa:
10 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego RAW,
4 łyżki karobu,
3 łyżki kakao surowego (mielonego),
1 kopiasta łyżka tahini,
1 łyżeczka syropu klonowego.
Dodatkowo:
2 banany,
garść pokruszonych ziaren kakaowca,
garść orzechów (fistaszków).
Wykonanie:
Składniki na spód umieszczamy w kielichu wysokoobrotowego blendera lub pojemniku robota kuchennego i blendujemy do uzyskania klejącej masy. Otrzymaną masą wylepiamy spód formy wyłożonej papierem do pieczenia. Umieszczamy w lodówce.
Ugotowaną kaszę, stałą część mleka kokosowego i resztę składników na masę umieszczamy w kielichu blendera i blendujemy do uzyskania gładkiego kremu. Powstałą masę wykładamy na orzechowy spód ciasta. Nakładamy na nią pokrojone w plasterki banany.
Składniki na polewę dokładnie mieszamy. Wylewamy na wierzch ciasta, a następnie dekorujemy ziarnami kakaowca i fistaszkami. Umieszczamy w lodówce na minimum 4 h, by masa stężała. Przechowujemy również w lodówce. Smacznego!
*Suchą kaszę moczymy na noc lub na kilka godzin. Odcedzamy i wielokrotnie przepłukujemy wodą: zaczynając od gorącej, kończąc na zimnej, filtrowanej. Umieszczamy kaszę w garnku, zalewamy wodą na wysokość 0,5 cm nad poziom kaszy. Gotujemy na wolnym ogniu. Kontrolujemy kaszę, możliwe, że zaistnieje konieczność dolania odrobiny wody. Gdy kasza wsiąknie całość wody, zdejmujemy z ognia. Studzimy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz