Jakiś czas temu przyrządziłam domową masę makową. Część wykorzystałam do tradycyjnego makowca zawijanego z orkiszowym ciastem drożdżowym. Pozostała masa została użyta dziś do mniej klasycznego makowca, bo takiego bez pieczenia z surowym ciastem z bakalii. Która wersja bardziej mi smakuje? Zdecydowanie ta dzisiejsza. Mąż twierdzi, że oba makowce "wymiatają". Spróbuj tego typu makowca i sam zdecyduj co lepsze: klasyka czy nowatorstwo.
Jeśli nie przeszkadza Ci skład sklepowej masy makowej i zależy Ci na czasie i prostocie wykonania, wykorzystaj tę gotową. Jednak zaznaczam, że domowa masa jest nie tylko dużo zdrowsza, ale i o niebo smaczniejsza. Do mojej dodaje różnorakie suszone owoce: śliwki, morele, daktyle, rodzynki. Pomijam kandyzowaną skórkę pomarańczy, ponieważ sklepowa zawsze zawiera syrop glukozowy lub tonę białego cukru. Przy wykonaniu domowej trzeba się dużo napracować przy szorowaniu skórki w celu usunięcia oprysków, a później dodać dużo słodzika, by zniwelować gorycz. Dla mnie suszone owoce i orzechy to wystarczające dodatki, a dla uzyskania pomarańczowego aromatu wykorzystuję ekologiczny olejek pomarańczowy.
Przy tym przepisie warto zaznaczyć, że mak to najlepsze roślinne źródło wapnia (100 g zawiera około 1300 mg wapnia). Jeśli więc dzieci powinny jeść jakieś słodycze, to tylko takie! Polecam!
Składniki na ciasto:
3/4 szklanki migdałów,
3/4 szklanki orzechów włoskich,
3/4 szklanki płatków kokosowych,
1/4 szklanki słonecznika łuskanego,
1 1/2 szklanki suszonych daktyli.
Składniki na masę makową:
500 g maku niebieskiego,
garść orzechów włoskich,
garść migdałów,
kilka suszonych daktyli,
garść suszonych śliwek,
garść suszonych moreli,
garść rodzynków,
4 łyżki roztopionego oleju kokosowego RAW,
ewentualnie kilka kropel olejku pomarańczowego.
Wykonanie:
Mak zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na minimum 30 minut. W międzyczasie siekamy orzechy i migdały oraz kroimy suszone owoce na drobne kawałki. Odlewamy wodę z maku, a następnie kilkakrotnie mielimy mak (w maszynce do mielenia kawy lub wysokoobrotowym blenderze). Do zmielonego maku dodajemy bakalie oraz olej. Mieszamy, umieszczamy masę w lodówce.
Składniki na ciasto blendujemy do uzyskania klejącej masy. Następnie wykładamy na papier do pieczenia lub folię spożywczą i wałkujemy, formujemy w prostokąt. Na ciasto wykładamy 1,5 szklanki masy makowej, równomiernie rozprowadzamy, delikatnie rozwałkowujemy na cieście. Następnie zwijamy w roladę wzdłuż dłuższego boku. Umieszczamy w lodówce na minimum 30 minut. Smacznego!
Wyszedł mi taki sam jak na zdjęciu! :D
OdpowiedzUsuń