środa, 28 listopada 2018

WEGAŃSKI TORT BEZ ZBÓŻ (GLUTENU) I BEZ CUKRU

Już za mną, a przed Wami - tort wyzwanie, tort wyczynowy, tort bardzo zdrowy i pyszny! Zleciłam sobie wykonanie ciasta bez zbóż i cukru.

Wykonać tort bez glutenu jest wyzwaniem, a bez zbóż ... wyczynem. Jako bazę do biszkoptu wybrałam mąkę kasztanową i kokosową. Ta pierwsza to debiutant w mojej kuchni. Cholernie droga, a niebiańsko pyszna. Pokochałam jej słodki, orzechowy smak. Warto wyrzec się innych produktów, by raz na jakiś czas sięgnąć po tę ekskluzywną mąkę. Tym bardziej że jest źródłem wielu drogocennych witamin i minerałów.  Wśród nich: witamina A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6, bioflawonoidy i kwas foliowy. Zbawienna alternatywa dla mąki pszennej. Idealna dla osób chorujących na celiakię, cukrzyków i zmagających się z chorobami immunologicznymi. Pokochają ją zwolennicy zdrowego odżywiania i odkrywcy dobrego, naturalnego smaku. Jej słodkawy smak sprawia, że ciasta nie trzeba - lub tylko w bardzo małej ilości - słodzić. 

Ten tort można upiększyć dodając polewę i / lub ozdoby na wierzch. Taki był mój zamiar, ale przy asyście moich dzieci ciężko o piękna stylizację. W moich przepisach i zdjęciach nie chodzi o pokazówkę, a o przekaz. Jeśli uda mi się stworzyć coś, co przyda się tej cząstce z nas, która z wyboru, przyczyn zdrowotnych lub świadomościowych jest na diecie eliminacyjnej, to się TYM czymś z radością dzielę. Dziś TYM czymś jest ów torcik. Polecam!!!

Podobno WIĘKSZOŚĆ chorób znika przy odstawieniu traw (zbóż wiechlinowatych)* z diety.  Jeśli dorzucić do tych wyrzeczeń nabiał i cukier, to można zaryzykować stwierdzeniem, że przy takim działaniu wszystkie dolegliwości zdrowotne mijają. Warto spróbować, jeśli chorujemy i chcemy wziąć odpowiedzialność za własne życie i zdrowie.

Do zbóż wiechlinowatych zaliczamy: pszenicę (w tym stare odmiany-orkisz, samopsza, płaskurka), żyto,  ryż, owies, jęczmień, sorgo, proso (kasza jaglana), kukurydza.







Składniki na średniej wielkości tortownicę:

Biszkopt:

1 1/4 szklanki mąki kasztanowej,
3/4 szklanki mąki kokosowej,
200 ml wody,
150 ml dżemu wiśniowego  (u mnie domowy bez cukru),
80 ml oleju kokosowego,
50 ml syropu daktylowego (można pominąć),
2 czubate łyżeczki sody,
1 łyżka octu jabłkowego,
4 łyżki kakao lub karobu  (jeśli dodajecie karob, możecie pominąć syrop; karob sam w sobie jest słodki).

Krem:

250 g wiórek kokosowych,
200 ml wody lub mleka roślinnego,
100 ml syropu klonowego lub daktylowego,
4 łyżki kakao lub karobu.

Dodatkowo do posmarowania biszkoptu:
150 ml dżemu malinowego, wiśniowego lub truskawkowego (u mnie malinowy bez cukru).

Wykonanie:

Biszkopt:
Piekarnik nastawiamy na temperaturę 180 stopni (termoobieg).
Składniki suche mieszamy dokładnie ze sobą. W osobnej misce łączymy składniki mokre. Dodajemy do nich mieszankę składników suchych i dokładnie mieszamy. Wykładamy do tortownicy (lub rozdzielamy na 2 tortownice o takiej samej średnicy - wtedy nie musimy się trudzić przy przekrajaniu biszkoptu) i pieczemy 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Krem:
Składniki na krem blendujemy na gładką masę.

Przestudzony biszkopt przekrajamy na 2 blaty. Wierzch każdego z nich smarujemy dżemem. Na jeden blat posmarowany dżemem nakładamy 1/2 kremu. Nakładamy drugi blat biszkoptu. Nakładamy pozostałą część kremu. Dekorujemy wedle uznania. Przechowujemy w chłodnym miejscu. Smacznego!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz