Od sześciu lat jestem weganką, a przepis na idealny biszkopt opracowałam dopiero kilka miesięcy temu. Poprzednie zdarzały się również baaardzo smaczne, ale często za ciężkie. Były zakalce, "rozpadalce", itp. Po serii nieudanych biszkoptów zrezygnowałam z pieczenia tortów na długi czas. Przerzuciłam się na ciasta surowe, które zawsze się udawały. Jednak na ważne uroczystości fajnie zjeść tradycyjny tort z pieczonymi biszkoptami. Właśnie taki uczyniłam na urodziny córki. Może nie nazwę go tradycyjnym, bo brak w nim tradycyjnych jajek i mleka, ale zatytułuję go moim NAJLEPSZYM WEGAŃSKIM TORTEM. Takim bez wątpienia on jest. Tak stwierdziłam ja, mąż, córka i zaproszeni goście. Osądźcie sami!
Biszkopty przełożyłam pysznym kremem kokosowym, a wierzch polałam masą budyniową o smaku truskawkowym. Życzeniem córki był tort różowy, stąd ta masa. Ozdobę stanowią domowe żelki w kształcie serduszek (nieodzowny hit naszych domowych imprez). Polecam! ❤❤❤
Biszkopty przełożyłam pysznym kremem kokosowym, a wierzch polałam masą budyniową o smaku truskawkowym. Życzeniem córki był tort różowy, stąd ta masa. Ozdobę stanowią domowe żelki w kształcie serduszek (nieodzowny hit naszych domowych imprez). Polecam! ❤❤❤
Składniki na dużą tortownicę:
Biszkopt:
2 szklanki mąki z samopszy*,
1 1/2 szklanki mąki z płaskurki*,
1/2 szklanki kakao lub karobu,
1/2 szklanki cukru kokosowego,
2 łyżeczki sody,
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez fosforanu,
2 szklanki wody,
3 łyżki octu jabłkowego,
3/4 szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego,
1/3 szklanki melasy karobowej.
Masa kokosowa:
3 szklanki płatków lub wiórków kokosowych zmielonych na pył (wychodzi 1 1/4 szklanki pyłu),
100 g masła kokosowego,
1 łyżka oleju kokosowego RAW,
150 ml wody,
1/3 szklanki ksylitolu.
Masa budyniowa:
1 torebka wegańskiego budyniu o smaku truskawkowym + 350 ml mleka roślinnego + 3 łyżki ksylitolu,
1/2 łyżeczki agar agar,
1 łyżka oleju kokosowego.
Dodatkowo:
200 ml dżemu (najlepiej domowego o smaku wiśniowym) do posmarowania biszkoptów.
Do dekoracji:
Żelki w kształcie serc:
150 ml dżemu truskawkowego,
100 ml wody,
1 łyżeczka agar agar.
Trochę płatków kokosowych i borówek.
* Można zastąpić mąką orkiszową.
Wykonanie:
Biszkopt:
Piekarnik nastawiamy na 180 stopni. Składniki suche mieszamy w misce. W osobnej łączymy składniki mokre oprócz oleju. Do suchych powoli wlewamy składniki mokre, a na końcu rozpuszczony olej kokosowy. Powstałą masę wykładamy do tortownicy. Pieczemy 35 minut w temperaturze 180 stopni (termoobieg).
Krem kokosowy:
Wszystkie składniki dokładnie blendujemy na gładki, obłędny w smaku krem.
Przestudzony biszkopt przekrajamy na dwa blaty. Oba smarujemy od wewnątrz 2/3 dżemu. Na spodni blat z warstwą dżemu nakładamy całą masę kokosową. Nakrywamy drugim blatem (biszkoptem). Smarujemy wierzch pozostałym dżemem i zabieramy się na przygotowywanie masy budyniowej.
Masa budyniowa:
Budyń gotujemy wedle instrukcji na opakowaniu, ale na mniejszej ilości mleka roślinnego (350 ml zamiast 500 ml). Do gotowania dodajemy olej i agar agar. Delikatnie przestudzoną masę budyniową wlewamy na wierzch tortu.
Na nie do końca stężałą, jeszcze ciepłą masę budyniową nakładamy dekorację, np. żelki według poniższej receptury i/lub płatki kokosowe, owoce (porzeczki).
Żelki:
Składniki na żelki umieszczamy w rondelku i zagotowywujemy. Wlewamy płyn do silikonowych foremek w kształcie serc. Odstawiamy w chłodne miejsce do stężenia.
Dzień dobry :)
OdpowiedzUsuńDziś zrobiłam, w smaku rewelacja, jednak, żeby następnym razem biszkopt był bardziej miękki mogę dodać więcej wody?
Tak. Oczywiście. Używała Pani tych samych rodzajów mąki? Jeśli tak, to nawet zedytuję przepis. 1/2 szklanki więcej wody i będzie dobrze. Oby nie przesadzić i ciasto nie było zbyt lejące, bo wtedy wyjdzie zakalec. Ewentualnie, by biszkopt był bardziej miękki można obficie naponczować herbatą np. Generalnie z mąki z pełnego przemiału ciasta wychodzą cięższe. Nam to nie przeszkadza. 😋😋😋
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie 😘
OdpowiedzUsuń